Ta nasza młodość… Praca przymusowa dziewcząt i kobiet w niemieckich rodzinach w latach 1939-1945 (rozmowy z Polakami i Niemcami)

ZAMÓW

Annekatrein Mendel

Ta nasza młodość…
Praca przymusowa dziewcząt i kobiet w niemieckich rodzinach w latach 1939-1945 (rozmowy z Polakami i Niemcami)

Rok wydania: 1998
Format: A5
Oprawa: miękka
Ilość stron: 252
ISBN: 83-87346-36-5

Cena: 10,00 zł

 

Miały na imię Anja, Aleksandra, Felicitas, Nastazja, Maria…
Młode Polki, zmuszane podczas II wojny światowej do pracy jako opiekunki do dzieci czy też jako pomoce domowe w niemieckich rodzinach. Ich pracodawczynie często nazywały je „dobrymi duchami ze wschodu”, kamuflując w ten sposób rzeczywiste relacje między nimi a ich podwładnymi. Dziewczęta nie znalazły się przecież w III Rzeszy z własnej woli…

Hessisher Rundfunk

Annekatrein Mendel (1937-1994) — psychoanalityk, założycielka niemieckiego towarzystwa „Gesellschaft für interkulturelle Bildung, Begegnung und Supervision” — w latach 1992-1993 zorganizowała pierwsze spotkania dawnych pracownic przymusowych, zatrudnionych w III Rzeszy jako opiekunki do dzieci, z ich ówczesnymi podopiecznymi — najpierw we Frankfurcie nad Menem, a potem w Jankowicach koło Poznania.

Książka Ta nasza młodość… jest polskim tłumaczeniem niemieckiej publikacji Annekatrein Mendel, wydanej w 1994 r. przez dipa-Verlag. Ukazuje nieznany dotąd aspekt pracy przymusowych robotnic — młodych dziewczyn zatrudnianych podczas II wojny światowej w niemieckich domach m.in. jako opiekunki dla dzieci. Wspomnienia i relacje Polek, Białorusinek i Ukrainek, a także ich ówczesnych podopiecznych świadczą o wpływie, jaki obydwie strony wywierały na siebie. Niejednokrotnie dzieci łączyła z opiekunkami silniejsza więź niż z matkami. Przymusowe pracownice natomiast, mimo że przez długi czas niewolniczo pracowały w ciężkich warunkach, po klęsce nazistów często stawały w obronie swoich niemieckich pracodawców.

Publikacja ta skłania do wielu przemyśleń i nowego spojrzenia na życie codzienne w tamtych dramatycznych czasach.