Zbuntowane wiersze. O języku poezji stanu wojennego.

ZAMÓW

Dobrochna Dabert

Zbuntowane wiersze.
O języku poezji stanu wojennego.

Rok wydania: 1998
Format: A5
Oprawa: miękka
Ilość stron: 278
ISBN: 83-87346-55-1

Cena detaliczna: 19,00 zł

 

Poezja stanu wojennego, bezwzględnym wyrokiem skazana na zapomnienie przez świat wielkiej literatury, na pewno powinna pozostać w pamięci historii społecznej końca epoki komunizmu. Rozpatrywanie tej poezji w perspektywie literatury wysokiej skazuje ją w sposób oczywisty na niską ocenę, jeśli jednak umieścimy ją w kontekście zjawisk społecznych, możemy ujawnić jej wartość funkcjonalną.

Teksty poezji „13 grudnia” posiadały niebywale szeroki odbiór, uczestniczyły w masowej komunikacji społecznej i wpływały na kształtowanie świadomości społecznej i nawyków językowych. Uprawianie poezji w czasach stanu wojennego było również sposobem pozwalającym na włączenie się do walki z nowomową o przywrócenie językowi komunikatywności, oczyszczenie go z zanieczyszczenia kłamstwami. Nigdy poezja nie miała tak bezpośredniego wpływu na myślenie i zachowania społeczne. Wiersze drukowane w licznych zbiorkach, często powielane w biuletynach podziemnych i ulotkach znajdowały tysiące czytelników.

Cennym uzupełnieniem książki jest Aneks zawierający wybór wierszy o stanie wojennym, opatrzonych adnotacjami dotyczącymi autorów. Część pseudonimów została rozszyfrowana, ale spora grupa nadal pozostaje nieznana. Niektóre teksty opatrzono notkami objaśniającymi realia w nich zawarte — personalia, wydarzenia, fakty — niezbędne dla zrozumienia bezpośrednich odniesień treściowych wierszy.